WhatsApp a změna podmínek pro ochranu osobních údajů

superlevnapc.cz

WhatsApp a změna podmínek pro ochranu osobních údajů

 

V posledních dnech mnozí z Vás určitě zaznamenali šířící se zprávy, které informují o změnách ochrany soukromí v aplikaci WhatsApp. Dne 8. února 2021 skutečně proběhne změna, která se bude týkat ochrany osobních údajů uživatelů. Tato společnost poskytne část svých dat získaných od uživatelů společnosti Facebook, pod kterou například spadá také mobilní aplikace Messenger a Instagram.

 

Takový krok s sebou musel logicky přinést spousta nových otázek, za jakým účelem celá změna proběhne. Jiní se zajímají o to, jak Facebook s jejich daty naloží. Chaotické prostředí je živná půda pro šíření dezinformací. Možná také Vám přišlo ve zprávě, že bude aplikace WhatsApp od 8. února zpoplatněna. V obsahu zprávy jsou také popsané jednotlivé kroky, které radí, jak ušetřit.

 

 

Proč se může jednat o nepříjemnou věc?

 

superlevnapcPokud si budete psát přes WhatsApp, Messenger, Instagram s kamarády nebo rodinou, pravděpodobně ve svých zprávách najdete citlivé informace. Zdání však klame a soukromá zpráva je do jisté míry zpráva veřejná. O data mají zájem nejen kyberzločinci, ale také nadnárodní analytické společnosti. Jednou z nich je například firma Cambridge Analytica, která využívá soukromé hovory k sestavení cílených reklam.

 

A právě cílené reklamy byly hlavním podnětem k uskutečnění změny. WhatsApp se v poslední době snažil různými způsoby nahradit ušlý zisk spojený s odlivem jejich uživatelů. Tato volba se však ukázala jako nešťastné rozhodnutí. Poskytnutí dat Facebooku odradilo od užívání aplikace ještě více lídí, protože ztratili důvěru ve svou ochranu soukromí při jejím užívání. Ti se pak přesouvají na aplikaci Signal nebo Telegram.

 

Aplikace pod vedením Facebooku obecně čelí kritice za jejich manipulaci s daty uživatelů a podílení se na tvorbě obsahu cílených reklam. Tento fakt je lepší přijmout a zbytečně neanalyzovat, protože ke sběru osobních dat dochází nejen v mobilních aplikacích, ale v zařízení samotném a kromě toho dnes už také v moderních automobilech.

 

 

Je třeba se obávat?

 

Jak je známo, tak pravda se dá ohýbat a zde se ohýbalo hodně. Žádné zpoplatnění služeb WhatsApp se samozřejmě nechystá. Nemusíte se obávat. WhatsApp nic podobného nikdy nezvěřejnil a oznámil, že takové plány nemá ani v budoucnu.

 

Nové smluvní podmínky aplikace WhatsApp nepřipraví uživatele o zabezpečení soukromí zpráv. Ty jsou nadále koncově šifrované a jejich obsah uvidí pouze odesílatel a příjemce. Společnost Facebook se ale dostane k metadatům, jako například s kým a kdy uživatel chatoval, nebo k dalším údajům o zařízení.

 

WhatsApp se vyjádřil ke změně tak, že změna souvísí s připravovaným uvedením nových služeb, které mají sloužit na poli obchodu a bude nabízet rozsáhlejší možnosti prodeje. Snaží se uživatelům sdělit, že ne všechna jejich data budou od 8. února sdílena s Facebookem. Konkrétně, že informace ze soukromých zpráv zůstanou Facebooku utajeny a nebudou s nimi sdílet ani kontakty, a že sběr dat slouží primárně k zavedení jejich vlastních technologii.

 

Více WhatsApp Privacy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Publikováno: 18.01.2021, 14:13 Komentáře(0)
Napište komentář


Načítám, prosím vydržte...

Používáním našeho webu souhlasíte s používáním cookies ve vašem prohlížeči. Více informací

Souhlasím