Windows 11 jako završení čtyřicetiletého vývoje

 

 

Nic nenaznačit do poslední chvíle!

 

 

 

Microsoft se snažil držet pod pokličkou nové vydání operačního systému Windows 11 velmi přísně. Dne 2.6. 2021 Microsoft zveřejnil na svém twitterovém účtu (Windows) pozvánku na velkou tiskovku. Z té bylo na první pohled patrné, že hlavním tématem bude právě Windows. Tiskovka se konala 24.6. 2021, a protože v minulosti podobné kroky Microsoft kvůli pouhým aktualizacím či rozšířením nepodnikal, dalo se očekávat, že se na tiskovce s největší pravděpodobností představí zcela nová verze ,,oken‘‘.

 

To vše podtrhoval fakt, že na stránkách samotného výrobce byla zveřejněna informace o konci podpory Windows 10. Zajímavostí je, že tato skutečnost byla uvedena ještě dříve, než operační systém Windows 10 vůbec vyšel. Dokazuje to i článek na Novinkách z 27. července 2015, který poukazoval na to, že Microsoft naplánoval desítkám konec i přesto, že ještě nevyšly. [celá zpráva]

 

Americký počítačový gigant však nedokázal ohlídat své utajované informace a týden před uskutečněním tiskové konference unikl instalační program Windows 11 na internet. Tím byly potvrzeny i spekulace o hlavním tématu tiskové konference.  Jedná se sice pouze o vývojářskou verzi – tzv. Insider build – ale jde o pozdní verzi, která by se prakticky neměla od finální verze nijak dramaticky lišit. S tím se Microsoft dokázal vypořádat celkem klidně a situaci ohodnotil pouze několika málo slovy opět na svém twitteru: ,,Je to jen začátek toho, co bude následovat‘‘.

 

 

 

Nový vzhled a rychlejší výkon Windows 11.

 

 

Vzhledové uzpůsobení Windows 11 dává na první pohled znát, že se jedná o jeho nejaktuálnější verzi. Jak z hlediska estetiky, která je velmi inovativní, tak i z hlediska doplňujících aplikací. Nejvíce znatelným rozdílem je však posunutí nabídky start z levého spodního okraje lišty do jejího středu. Zdali se tato změna uchytí či naopak se uživatelé ,,naštvou‘‘ na vývojáře softweru, teprve ukáže čas. Faktem zůstává, že ikona nabídky lze v nastavení přesunout na tradiční pozici. Z našeho pohledu se ikona uprostřed lišty bude chytat hůře než v jejím kraji. A zdržování při práci pravděpodobně většina z nás neocení.

 

Design Windows 11, který se interně označuje Sun Valley je světlemodré barvy a zahrnuje nové ikony či zakulacené rohy oken a nabídek. Spolu s nabídkou umístěnou uprostřed lišty svým vzhledem připomíná dock v macOS, což je operační systém počítačů Apple. Nová „okna“ teď také umí plnohodnotně spustit aplikace pro operační systém Android a otravné dlaždice z Windows 8 zaslouženě odsouvá na propadliště dějin.

 

Kromě grafických úprav s sebou nová verze přináší také možnost rychlejších početních výkonů a s tím je úzce spojena i jejich plynulost. Redaktoři serveru HotHardware udělali výkonnostní testy v rámci platformy Intel Lakefield, která se objevuje v kompaktních noteboocích a tabletech. Po nainstalování jedenáctek se výkon v případě některých činností zvýšil o více než 8 %, což rozhodně není zanedbatelná hodnota. Na podrobnější a objektivní testy je ale třeba si ještě počkat…

 

 

 

Windows 10 jako nejpoužívanější operační systém.

 

 

Letos v červenci to bude již šest let od doby, co byl uveden na trh operační systém Windows 10. Za tu dobu se značně rozšířil. Desítky podle posledních zveřejněných dat obsluhují 1,3 miliardy počítačů.

 

Je také nutné zdůraznit, že za poslední roky se velmi změnily, neboť je Microsoft každý rok pravidelně vylepšuje a přidává nové funkce i dovednosti. Aktuálně nabízená verze Windows 10 toho tedy umí daleko více než jakákoli předchozí.

 

Windows všech verzí jsou v současnosti bezkonkurenčně nejrozšířenějšími operačními systémy a podle různých odhadů jsou nainstalovány asi na 90 procentech všech osobních počítačů a jsou dostupné ve 138 světových jazycích.

 

 

Publikováno: 28.06.2021, 11:16 Komentáře(1)
WhatsApp a změna podmínek pro ochranu osobních údajů

18.01.2021, 15:13

WhatsApp a změna podmínek pro ochranu osobních údajů

Změna se týká především uživatelů mimo EU. Aktuální verze podmínek pro Evropu jednoduše neobsahuje možnost sdílení informací pro možnost cílení reklamy Facebookem, jelikož to ani nejde skrze legislativu v EU.

uz se tesim na win 11,dik

Napište komentář


Načítám, prosím vydržte...

Používáním našeho webu souhlasíte s používáním cookies ve vašem prohlížeči. Více informací

Souhlasím