Proč je nedostatek grafických karet? A může za to COVID?


foto: NVIDIA; superlevnapc.cz

Patříte-li mezi fanoušky počítačů a zajímají Vás nové technologie, jistě Vám neunikl nedostatek grafických karet v dnešní době. Tento problém se nevztahuje pouze na jednoho výrobce, nýbrž se jedná o celosvětový problém, kdy poptávka převyšuje nabídku. Proč někteří výrobci uvádějí zpět do výroby staré modely? Zastavil se snad technologický vývoj? Zastavit technologický vývoj je nemožné. Tuto možnost tedy hned na začátku vyloučíme. Problém s nabídkou se vztahuje také na nové tipy grafických karet. Pojďme se tedy společně podívat na pár faktorů, které trh zásadně ovlivnili a změnili k nepoznání.

 

Každá nová generace grafických karet s sebou přináší nový výkonnostní rozměr. Zejména přední výrobci jako je AMD či NVIDIA svými novinkami řídí svět počítačů. A jak je známo – bez počítače se dnes neobejde prakticky nikdo z nás a dopady to má rovněž také na herní průmysl. Ten tvoří pro každého výrobce důležitý finanční obrat. Do popředí se tedy dostávají překupníci, kteří nabízejí zboží za předražené ceny.

 

 

Logistika a COVID?

 

Prvním vážným faktorem tohoto nedostatku je samozřejmě celosvětový problém s pandemii způsobenou virem COVID-19. Omezení spojená s touto situací mají tvrdý dopad na mnoho služeb a profesí.

 

Mezi nejvíce zasažené patří také logistika. Dlouhé fronty kamionů na hranicích jsou nyní na denním pořádku. Výjimkou není ani povinná karanténa po příjezdu z kriticky zasažených oblastí. To vše zásadně ovlivňuje dostupnost grafikých karet a konečně také jejich cenu. Protože doba přepravy zboží se prodlužuje, paralelně s tím stoupla také cena této služby. Její nárůst je do jisté míry vyrovnáván poklesem ceny pohonných hmot. Ty mohly být v době před panedmií až o desetikorunu na jednom litru dražší.

 

 

 

Kam grafické karty mizí?superlevnapc.cz

 

Na nedostatku grafických karet se do jisté míry podepisuje také nedostatek/nárůst hodnoty kryptoměn. To přivedlo ke skupování zařízení těžaře jako jednotlivce, ale také spolupracující skupiny. Ti pro své potřeby jsou ochotni koupit větší počet zařízení najednou, klidně v řádu stovek kusů. To následně způsobuje nedostatek grafických karet pro koncové zákazníky.

 

BitCoin je s nedostatkem karet chybně spojován. Tato kryptoměna se pomocí grafických karet již před časem přestala těžit. S jejich pomocí se těží například kryptoměna LiteCoin, Ripple a další.

 

NVIDIA se k problému postavila čelem a upravila ovladače tak, aby při detekci těžební aktivity došlo k omezení výkonu karet a přišla na trh s grafickou kartou výhradně pro těžení určenou. Jedná se model NVIDIA CMP HX.

 

Nesmíme také opomenout, že nadnárodní korporace objednaly u výrobců velkou část jejich produkce. Především díky tomu celosvětově klesla nabídka. Co tím sledovali se můžeme pouze domnívat. Náš názor je takový, že zadavatel této objednávky jednal v zájmu velkých prodejců – nové karty by zastavily prodej starších typů a tím řada prodejců přišla o velkou část svých peněz. Takto se téměř vše vyprodá...

 

superlevnapc.czU NVIDIA se navíc dostává do popředí fakt, že nemá dostatek paměťových čipů. I přes to, že s kapacitou paměti u nových modelů šetří. Dalším důvodem je fakt, že tyto čipy se vyrábějí v Číně a USA na ni v loňském roce uvalila embargo.

 

Proč se NVIDIA vrací k výrobě staršího modelu?

 

NVIDIA v důsledku krize spojené s nedostatkem grafických karet zařadila zpátky do výroby rok staré grafické čipy pro karty GeForce RTX 2060. A protože ty stále nejsou k dispozici, podnikla NVIDIA další krok, který snad nemohl nikdo ani očekávat. Podle veřejně dostupných informací do výroby NVIDIA zařadila také grafické čipy pro modelovou řadu grafických karet GeForce GTX 1050 Ti. Údajně tento typ byl zcela vyskladněn před dvěma lety. Jedná se totiž o 4 roky starý model. NVIDIA se tak snaží vyplnit díru na trhu a uspokojit aspoň část veřejnosti.

 

A co bude dál? 

 

Zlepšení situace se očekává až v druhé polovině letošního roku a je také přímo ovlivněno rychlostí vakcinace obyvatelstva. Ať se nám to líbí nebo ne, tak doposud bylo vykryto pouze 30% objednávek celosvětově.

Publikováno: 24.02.2021, 22:27 Komentáře(88)
WhatsApp a změna podmínek pro ochranu osobních údajů

18.01.2021, 15:13

WhatsApp a změna podmínek pro ochranu osobních údajů

Změna se týká především uživatelů mimo EU. Aktuální verze podmínek pro Evropu jednoduše neobsahuje možnost sdílení informací pro možnost cílení reklamy Facebookem, jelikož to ani nejde skrze legislativu v EU.

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

ovud

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

efam

Napište komentář


Načítám, prosím vydržte...

Používáním našeho webu souhlasíte s používáním cookies ve vašem prohlížeči. Více informací

Souhlasím