Nahlédnutí do historie internetu

Internet lze obecně definovat jako celosvětová počítačová síť otevřená pro všechny, kteří ji chtějí využívat. Za vznikem první dálkové sítě (WAN) stála myšlenka, jak se dostat k datům i skrze vzdálené počítače. V roce 1969 vznikl ARPANET – propojení počítačů čtyř amerických univerzit s využitím v textové (e-mail) komunikaci.

 

 

ARPANET ­

 

Když Rusové jako první 4. října 1957 dostali do vesmíru svou umělou družici Sputnik 1, Spojené státy si začaly uvědomovat jejich technickou zaostalost v oblasti kosmické technologie, která je přímo spojena s technologií vojenskou. To mohlo mít v době studené války pro USA fatální důsledky. Proto v roce 1958 ministerstvo obrany USA založilo agenturu ARPA (Advanced Research Project Agency) zaměřenou na podporu výzkumů vedoucích ke vzniku nových technologií.

V roce 1968 vypsala ARPA tendr na vývoj paketové sítě nesoucí název ARPANET. Vítězem se stala bostonská firma BBN (Bolt, Beranek and Newman). Ta do projektu dále angažovala čtyři akademické instituce. Univerzitu ze Stanfordu, Utahu, Santa Barbary a Los Angeles.

O pár let později, v roce 1973, se k této síti připojily také jednotlivé neamerické instituce a vznikl také FTP protokol, který je využíván k přenosu souborů dodnes.

superlevnapc.cz; Tenda W302R

 

Jak šel čas

 

S dostupností počítačů v 80. letech došlo k prudkému rozvoji dálkových sítí. Na konci 80. let využívalo dálkové připojení téměř 30 tisíc uživatelů. Počátkem 90. let bylo na celosvětové sítí připojeno už více než 50 tisíc uživatelů. Od roku 1991 se začala využívat služba WWW (World Wide Web) a s touto službou byl zaveden protokol HTTP (Hypertext Transfer Protokol) a v tom samém roce byl také představen první grafický prohlížeč s názvem Mosaic.

Webový prohlížeč Mosaic, který byl veřejnosti poprvé zpřístupněn 22. dubna 1993, si rychle získal velkou popularitu. Byl uživatelsky přívětivý a navíc pro nekomerční využití k dispozici zdarma. Jeho hlavní předností byla schopnost zobrazit na stránce text zároveň s obrázky, které se předtím musely otvírat v samostatném okně.

 

 

Internet v Česku

 

Letos je tomu 28 let, co byl do České republiky zavedený internet. Vynález, který nepochybně změnil chod dějin a ovlivnil každého z nás. Jeho význam je srovnatelný s parním strojem od Jamese Watta  nebo s knihtiskem od Guttenberga. Ale na rozdíl od těchto vynálezů je internet dílem kolektivním a mezinárodním.

Téměř během 30 let se z internetu stal fenomén přítomný takřka v každé domácnosti. Avšak vůbec jako první se na území České republiky k internetu připojila parta technologických nadšenců z ČVUT (České vysoké učení technické v Praze) v listopadu 1991. Oficiálně byl internet představen české veřejnosti v březnu roku 1993.

Od této doby se sice ,,historie českého internetu‘‘ počítá ­ ačkoliv o tři roky dříve, v roce 1990 už na našem území figurovaly amatérské počítačové sítě (FioNet a EUnet).

 

 

Proč to nešlo dříve

 

Pokusy o připojení k celosvětové sítí na našem území probíhaly už v 80. letech, kdy se o to pokoušel Ing. Jan Gruntorád, bohužel neúspěšně. A to z prostého důvodu, že tehdejší Československo stálo za železnou oponou.

Úspěšný byl až v roce 1991, kdy pracoval na ČVUT ve výpočetním středisku. Tehdy byla rychlost připojení kolem 19 KB/s. Pro srovnaní, dnes je běžně dostupná rychlost internetu kolem 100MB/s pomocí technologie ADSL. Určitě stojí za připomenutí také tehdejší cena připojení. Ta úplně první přípojka, kterou vlastnilo právě ČVUT stála 170 000 Kč měsíčně. Dnes běžný zákazník v průměru zaplatí 500 kč měsíčně za připojení…

V souvislosti s rozpadem Československa v roce 1993 začalo Česko o dva roky později používat jako národní doménu .CZ místo stávající původní .CS. „Doména .CS se začala používat v roce 1990 a vůbec první stránkou fungující na ní byl web Ústavu pro aplikovanou kybernetiku v Bratislavě. Takže vlastně první česká doména pochází ze Slovenska.

superlevnapc

Publikováno: 05.05.2021, 02:40 Komentáře(39)
WhatsApp a změna podmínek pro ochranu osobních údajů

18.01.2021, 15:13

WhatsApp a změna podmínek pro ochranu osobních údajů

Změna se týká především uživatelů mimo EU. Aktuální verze podmínek pro Evropu jednoduše neobsahuje možnost sdílení informací pro možnost cílení reklamy Facebookem, jelikož to ani nejde skrze legislativu v EU.

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

GSth

WZSP

WZSP

WZSP

WZSP

WZSP

WZSP

WZSP

WZSP

WZSP

WZSP

WZSP

WZSP

Napište komentář


Načítám, prosím vydržte...

Používáním našeho webu souhlasíte s používáním cookies ve vašem prohlížeči. Více informací

Souhlasím